Při naší loňské cestě po Srí Lance jsme navštívili hned tři plážové destinace: Mirissu plnou kokosových palem, poklidné Tangalle a Hiriketiyu, ráj surfařů.
Srí Lanka po celém obvodu ostrova nabízí krásné písečné pláže, které jsou zvláště mimo sezónu prakticky liduprázdné. Zatímco západ a sever země jsou vhodnější přes letní měsíce, na jižní a východní část ostrova se vyráží v zimě.
Mirissa
V Mirisse naše dovolená začínala, zamířili jsme sem rovnou z letiště. První tři dny jsme se rozhodli strávit bez přesunů a užít si trochu nicnedělání. Ubytovaní jsme byli v jednoduchém guest housu Nature House, jehož majitel nás občas popovezl na skútru a jeho žena chystala skvělé tradiční snídaně. Domek ležel jen pár minut od moře i od centra Mirissy.
Mirissa není nic než dlouhá vesnice, roztažená podél jediné silnice. Chodníky zde ještě nevynalezli, a tak cesta z jedné strany vesnice na druhou čítala mnohé uskakování před kličkujícími tuk-tuky a troubícími autobusy. Poprvé jsme byli v Asii a celé dny bychom se dokázali zabavit pozorováním opic šplhajících po kabelech, barevnými papoušky i zvědavými veverkami, poskakujícími mezi palmami. A ti místní pekaři! Jezdili od brzkého rána ve vyzpěvujících autech jako u nás kdysi Family Frost, jen na znělku Malé noční hudby.
Mirissa |
Přijeli jsme mimo sezónu, a tak byly pláže prázdné a oceán rozbouřený. Lenošení jsem si hodně užívala, stejně jako vynikající koktejly, čerstvé kokosové ořechy a lassi, našlehaný jogurt s ovocem. Plavat se ale moc nedalo a surfování bylo skrze vyvěšené červené vlajky úplně bez šance. Ne že by byly vlny tak vysoké, ale ta jejich energie! Stačilo stát v moři po kolena a síla, co z té masy vody šla, člověku doslova podemlela písek pod nohama. Pokud u nás byl oceán relativně klidný, nechci vidět, jak vypadaly vlny na západním pobřeží země.
Indický oceán |
Mirissa |
Odpoledne nám v Mirisse propršela. Když byl déšť intenzivní, chodili jsme na aromaterapeutické masáže, objevovali místní kuchyni, četli si a plánovali další cestu. Jeden den jsme vyrazili na výlet kolem Mirissy, podívat se na Secret beach, "tajnou" pláž, kterou však najdete v každém turistickém průvodci. Překrásná zátoka, o kterou jsme se dělili jen s partou toulavých psů a smečkou opic shazujících z palem kokosy. Srílanské poučení druhé - nikdy neprocházet pod palmami, po kterých skáčou opice. Kokosem dostat nechcete...
Mirissa, Secret Beach |
Po večerech jsme se socializovali. V Mirisse bylo jen pár cestovatelů, kteří byli, stejně jako my, rádi za společnost. Taneční večírek na pláži, soukromá party na terase hostelu, k večeři čerstvě vylovené ryby, noční koupání v oceánu... Mirissu jsem si i přes všechen déšť, který ji doprovázel, hodně užila.
veverka indická |
Inu, byl to úplný tropický ráj, když zrovna nepršelo. Zde ještě barevné loďky v kouzelném přístavu, co naprosto nekouzelně zapáchal:
Mirissa, přístav |
Tangalle
O dva týdny později jsme se po náročném backpackingu srílanskou vysočinou vraceli zpátky k pobřeží užít si poslední dny na pláži. S výhledem nejstabilnějšího počasí Maťo vybral Tangalle, další z turistických letovisek na jižním pobřeží Srí Lanky, ačkoliv jsme původně plánovali pokračovat spíše na východ do Trincomalee.
Tangalle |
Dvě noci jsme přespávali v roztomilém hippie domečku Lake View Cabana, postaveném na zahradě sousedící s jezerem. Zatímco jsem se ráno houpala v hamace, kolem mně se promenádovali metroví varani, kterým náš zahradní ráj taky zřejmě učaroval.
Lake View Cabana |
varan bengálský |
Tangalle se mi líbilo více než Mirissa. Město je kompaktnější, takže se lze při přesunům vyhnout hlavní silnici. A výborně zde vařili! Jakýkoliv podnik jsme vyzkoušeli, odcházeli jsme s nacpanými břichy.
večeře v Tangalle |
Pláže mi také přišly hezčí, velký dojem ale určitě dělalo klidnější moře a počasí bez deště. Tangalle se však ukázalo být nevhodným na surfování. Dostali jsme proto tip na 10 km vzdálenou Hiriketiyu, a protože se nám za surfem nechtělo dojíždět, brzy jsme Tangalle opustili, ačkoliv bych v této oáze klidu rozhodně zvládla zůstat o pár dnů déle.
rybáři v Tangalle |
Hiriketiya
Sezóna měla teprve pomalu začínat, přesto byl na Hiriketiye už na začátku listopadu problém sehnat last minute ubytování. Hiriketiya je známá surfařská pláž, ležící poblíž města Dickwella v zátoce s tvarem podkovy. Díky tomu mají zdejší vlny ideální předpoklady pro začátečnické surfování.
Hiriketiya |
Pláž je plná podniků vedených Evropany, kde se sdružují pozitivní osoby, co ráno surfují, přes den se věnují freelancingu a večer paří v barech. Na jednu stranu mi místní prostředí přišlo velmi inspirující, náhodou jsme se dostali třeba i na přednášku o podnikání z pláže, na stranu druhou mi chyběla autentická Srí Lanka, na kterou jsme už byli zvyklí. Ceny jsou zde výrazně vyšší než v jiných částech země, čemuž zejména kvalita místních restaurací neodpovídala.
Přitom stačilo vyrazit na procházku směrem na Dickwellu a dostali jsme se na liduprázdné pláže s jemným pískem, pozvolným vstupem do vody... Neodolali jsme jít si zaplavat. Až když se objevili místní a zuřivě gestikulovali, ať z vody hned vylezeme, pochopili jsme, že pláže kousek za Hiriketiyou jsou prázdné proto, že je u nich plno zpětných proudů, tzv. rip currents, a jen ten den už stály dva kluky život.
Dickwella Beach |
Surfovali jsme oba poprvé v životě. Chodili jsme brzy ráno, kdy byly vlny tak akorát, a na první lekce jsem měli lektora. "Paddle, paddle, up, up!" Sůl ve vlasech, vlna v zádech, pár vteřin naprosté euforie, následované pádem do zpěněné vody, ránou prknem přes hlavu a několika kotrmelci ve vlnách. Znovu a znovu.
Nejtěžší nebylo na vratkém surfu vstát, ale dopádlovat s ním dál od pláže. Kolikrát se mi stalo, že přišla větší vlna, která mě z něj smetla a odhodila o 10 metrů zpátky. Vyškrábat se zpátky nahoru na prkno, znovu pádlovat. Jsem mizerný plavec a k naprostém vyčerpání mi bohatě stačila hodina. Rychle jsem však pochopila, jak je snadné se do tohoto podivného sportu zamilovat. Ten pocit, když se člověk řítí na vlně k pláži, je nepopsatelný.
po první lekci |
Po surfu pozdní snídaně, procházky, večerní lenošení a výpravy za večeří. Hiriketiya byla nakonec hezkým rozloučením se Srí Lankou, nicméně jezdit sem má smysl opravdu jen kvůli surfování. Jinak se jedná o předraženou evropsko-americkou bublinu, co má s tradiční Srí Lankou jen pramálo společného.
Hiriketiya v noci |
Tolik ke srílanským plážím, které jsme navštívili. Na jihu země ale zůstaneme i v pokračování článku, ve kterém se přesuneme o 70 km západně do holandské pevnosti v Galle.
Díky za zajímavé povídání.
OdpovědětVymazatDěkuji! Jsem ráda, že se článek líbil.
VymazatHneď by som tam šla ak by som nemala toľko deti :D Ale určite sa aj s nimi tam raz pozriem.
OdpovědětVymazatMÔJ DRUHÝ TRÍMESTER
Tak snad se někdy zadaří! Zrovna Srí Lanka je velmi civilizovaná, nebála bych se ani s dětmi. Akorát ty letenky do Asie stojí ranec...
VymazatTeda to surfování zní fakt hodně dobře. :) Vypadá to všechno moc hezky, taková pohoda v Mirisse. Ta vlna a opice házející kokosy, to mě pobavilo. :D
OdpovědětVymazatje super, že jste si to užili. :)
Jsem ráda, že jsme začali takto odpočinkově; oba jsme to potřebovali. :)
VymazatVyzerá to tam magicky ♥ ❤
OdpovědětVymazatBlog de la Licorne * Instagram * We♥It
Krásný, hned jsem zatoužila zmoknout na Srí Lance. Je skvělý, že jste vyzkoušeli surfování. Těším se, až si vyléčím kotník a vrhnu se na surfování, i když vím, že víc času strávím topením se ve vodě než na surfu :D
OdpovědětVymazatYane
Fíha, bydlíš někde poblíž moře? :) Ano, s tím topením to je u začátků přesné... Dokážu si ale představit chodit na surf pravidelně, ačkoliv v českých podmínkách zůstanu věrná spíše trampolínám a józe. Tak hlavně ať se kotník rychle zahojí!
Vymazat