Do Yosemite, který se správně čte jako [josemitý], jsme vyrazili přímo ze San Francisca. Cesta přes Merced a Mariposu autem zabrala lehce přes 4 hodiny. Zatímco okolí San Francisca charakterizuje mírné zvlnění krajiny, stačí vyjet východním směrem a hned za městem začnou přibývat kopce, ze kterých se postupně stávají mohutné hory. Yosemite se nachází v pohoří Sierra Nevada, které drží prvenství největšího žulového masivu na Zemi. Rozsáhlé horské pásmo protíná celou Kalifornii a jeho součástí je i Mount Whitney, se svými 4.421 metry nejvyšší hora Spojených Států, pokud tedy počítáme USA bez Aljašky.
Sierra Nevada |
Ubytovaní jsme byli v Ahwahnee, které mělo být městem, ale připomínalo spíše několik usedlostí poházených podél hlavní silnice. Nepotkali jsme jediný obchod, jen čerpací stanici, i když školu a fitko zde měli. Domy stály tak daleko od sebe, že mnohdy zabíraly celé ulice, s poštovními schránkami na každé z odboček, aby se doručovatelé nezdržovali zajížděním. V jednom takovém domě jsme bydleli, k dispozici jsme měli pěkný pokojík ve spodním patře. Paní majitelka, rodilá Angličanka, nám každé ráno připravovala výborné snídaně. Musím říct, že Ahwahnee byla celkem divočina. Večer jsme z domu vyháněli netopýry a když jsme ráno snídali na terase, pozorovali jsme poletující kolibříky a srnky pasoucí se jen několik metrů od nás. Občas se prý přijde ukázat i rys nebo medvěd baribal.
podvečer v Ahwahnee |
Ahwahnee znamená v řeči Miwoků "rozevřená ústa". Budu si jej pamatovat jako místo, kde jsem poprvé ochutnala sušené bizoní maso a které jsem přejmenovala na indiánskou rezervaci, protože tolik indiánů jsem nikde dříve ani později už neviděla. Moje desetileté já, vyrůstající na románech Karla Maye, by tady skákalo radostí. Za nákupy a jídlem jsme jezdili do blízkého města Oakhurst, které bylo vybavené obstojně - pár restaurací, supermarket, dokonce i obchod se sportovním oblečením. Do srdce národního parku je to z Oakhurstu lehce přes hodinu jízdy autem, blíže už se žádné větší osídlení nenachází.
V úterý, den našeho příjezdu, už jsme se nechtěli nikam honit, a tak jsme si po nákupech v Oakhurstu udělali na doporučení paní domácí jen menší výlet k blízkému jezeru Bass Lake. Čekala na nás krásná liduprázdná pláž, prázdninové chaty, několik pěkných posezení a hlavně koupání v čisté vodě. Líné odpoledne v přírodě bylo balzámem na duši a přípravou na další dny strávené na túrách.
Bass Lake |
Ve středu už jsme vyrazili do národního parku. Do Yosemite National Park je přes sezónu nutná rezervace k vjezdu (vyřídíte zde) a místo vstupného si lze rovnou koupit roční permanentku America the Beautiful (více info), která se od 2-3 navštívených národních parků vyplatí více než platit samostatné vstupy. Ten v případě Yosemite stojí 35 USD.
Národní parky v USA fungují jinak než u nás. Co mohu soudit z Kalifornie, tak nabízí výborné zázemí včetně kohoutků na pitnou vodu, záchodů (v odlehlých částech aspoň suchých latrín) a odpadkových košů zabezpečených vůči zvěři. Parkování je možné pouze ve vymezených částech, na kempování se vyřizuje registrace. Pro nás netypické je i značení tras, nabízející všehochuť od krátkých okruhů, co neměří ani míli, až po několikadenní pochody. Kratší trasy bývají zpravidla vyasfaltované a jsou hojně frekventované, protože vedou k nejikoničtějším částem parků. Při vjezdu do NP dostanete mapu s vyznačenými zajímavostmi a samozřejmostí jsou také kontroly správci parku, kteří Yosemite objíždí na koních.
správa národního parku |
Yosemite Village |
Mirror Lake, v pozadí Mt. Watkins |
Cook's Meadow, v pozadí Glacier Point |
Celý národní park je samozřejmě rozsáhlejší než jen Yosemitské údolí, ovšem ty "nej" se nachází právě zde. Protože jsme údolí ve středu prošli skoro celé a do náročného trailu na některou ze skalních stěn se nám pouštět nechtělo, rozhodli jsme se, že ve čtvrtek rovnou vyrazíme směrem k dalšímu národnímu parku, totiž k obřím sekvojím. Jak mi Yosemite přišel krásný, tak Sequoia a Kings Canyon mě úplně uchvátily...
Doufám, že vás americké putování zatím baví a sama se těším na sepsání dalšího dílu.
Vaše putování mi připomnělo knížku a film Divočina :) Hlavní hrdinka tam zmiňovala ty stejné místa, protože navazují na PCT, kterou šla. Krásné počtení!
OdpovědětVymazatTeri, děkuji! Divočinu znám jen jako film, budu se muset poohlédnout i po knížce. PCT plánoval jít kamarád, ale nakonec mu to překazil covid... Koukám, že vede právě i přes Yosemite, Kings Canyon a Sekvoje, které jsme navštívili i my.
VymazatKrásné fotky! Byť teda ti medvědi jsou lehce děsiví, ale asi stačí málo, aby si člověk zvykl. Nejvíc se nakonec vždycky bojíme neznámého :-)
OdpovědětVymazatDíky, Maruško. Je to tak, jen si vzpomeňme na tvoji Austrálii se všemi těmi pavouky a krokodýly. :)
VymazatBáro, krásné fotky. Mne nejvíc oslovil Cook´s Meadow - to je přesně typ krajiny, co se mi líbí.
OdpovědětVymazatMěj se fajn
Stáňo, moc děkuji. Věřím, že v takhle krásné přírodě si každý najde to svoje.
VymazatNedávno jsem znovu četla Divočinu a ty asociace byly opravdu silné, jak píše už Teri. Sice k americkým národním parkům cítím lehký odpor právě kvůli těm permitům a asfaltu a organizovanosti a tak, ale samozřejmě je mi jasný, že příroda je tam nádherná. Fotky jsou úchvatný!
OdpovědětVymazatDíky, Eithné. Permit jsme zažili jen právě v Yosemitech a zpětně jej kvituji s vděčností, protože díky němu nebyl park přelidněný. Povolení se dá obejít, kontrolují se pouze 6 - 16 hod pro auta a pěší/cyklo je nepotřebují vůbec. Každopádně vyřídit rezervaci bylo otázkou pár minut a platí rovnou na tří dny, takže i kdybychom se v San Franciscu zdrželi, nebyl by to problém. Mimo sezónu se to řeší ještě méně, teď přes zimu jsou potřeba jen na víkendy. Vzhledem k tomu, jak je Yosemite Valley malé, mi to přijde jako velmi dobře nastavený a funkční systém. Ohledně asfaltu sdílím názor, taky mi do národních parků nesedí. Naštěstí se mu dá ve většině případů na výletech vyhnout. :)
VymazatBarunko, úžasné ! Všechno - fotografie, zážitky... Moc Ti to přeju a všem mladým, cestujte jak to jde. Můj prostřední syn jede s přítelkyní na Srí Lanku, moc se těší. Pozdravuju, Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Děkuji, Lenko. Ze Srí Lanky jsem přijela nadšená, je to nádherná a velmi pestrá země. Ať si dovolenou moc užijí!
VymazatPanečku, takových mědvědů za takovou chvíli! My jsme jich za měsíc v Kanadě potkali asi 7 a z toho 6 z auta, ten jeden před námi přeběhl tryskem v lese hned první den :D V Kanadě to taky v parcích funguje podobně - skvělé zázemí, dostupné informace, dobře značené a díky poplatkům regulovaná návštěvnost, takže jsme mnohdy ani nikoho za celý den nepotkali...
OdpovědětVymazatEl Capitan je majestátní, na ten bych se někdy chtěla podívat naživo :) Fascinují mě borci, co na něj lezou bez jištění (pokud se chceš podívat, tak doporučuju film Free Solo, masakr)...
El Capitan bez jištění mi přijde jako sebevražda v přímém přenosu. Já vím, že to ten týpek z filmu přežil, ale stejně! Uff, uff.
VymazatNa medvědy jsme měli štěstí. Nějaké jsme viděli, ale až na to medvídě, co nám ze srázu spadlo pod auto a tak tak to přítel dobrzdili, byli v bezpečné vzdálenosti. Vypadají roztomile a neohrabaně, ale víme, že to není pravda. :) Navíc v Kalifornii člověk nenarazí na grizzlyho. V Kanadě bych se oproti tomu bála hodně. Kanadu bych i tak jednou navštívila moc ráda, ta nádherá příroda je jako magnet... Kalifornie je oproti ní nejspíš hodně turistická.