V Lipnici před 20 lety vznikl Národní památník odposlechu, zdařilý vycházkový okruh spojující přírodu, umění, historii a špetku tajemna. Městečko na východě Vysočiny je rodištěm dobrého vojáka Švejka a k návštěvě zve nejen krásný středověký hrad, ale i spousta kulturních akcí, které se zde pravidelně konají. Po třech letech plánování se nám konečně podařilo si sem udělat rodinný výlet, tak se k němu pojďte aspoň v retrospektivě připojit!
Kudy tudy do Lipnice
Lipnice nad Sázavou má skvěle dojezdnou polohu v okrese Havlíčkův Brod. Z Prahy i z Brna tu budete svorně za hodinku a půl, dá se tedy krásně otočit i jen na jednodenní výlet. Město má dobře vyřešené parkování u hradu: sice placené, zato však velkokapacitní a se záchody v ceně.
V samotné Lipnici bydlí jen asi 650 obyvatel a mimo sezónu v ní panuje ticho a klid. Dominuje jí rozsáhlý hrad, kolem kterého městečko vyrostlo a dodnes si díky němu drží středověký ráz.
Zajímavostí je, že řeku Sázavu byste ve městě hledali marně; protéká až asi o 5 km severněji. Lipnice při korespondenci historicky užívala všelijakých přívlastků, nejčastěji podle blízkých měst, a Sázava byla ke jménu doplněna až ve 20. století. Lipnic totiž v Česku máme hned několik.
Lipnice nad Sázavou z hradu |
Národní památník odposlechu
Prvním výletem, na který se většina návštěvníků Lipnice vydá, je cca 5 km dlouhý okruh mezi zatopenými lomy, rozkládající se v lesích za městem. U nich pod vedením sochaře Radomíra Dvořáka, rodáka z Havlíčkova Brodu, v letech 2005 - 2007 vznikly tři skalní reliéfy: Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči.
Prvním dílem bylo Bretschneidrovo ucho, nazvané podle tajného policisty z Haškova Švejka. O rok později následovala Ústa pravdy, která našla inspiraci ve starořímském reliéfu Bocca della Verita. Trojici završily Zlatý voči, které Dvořák vytesal zcela sám. Sochy nejsou jen mistrovským uměleckým dílem, zasazeným do překrásné přírody, ale nesou v sobě připomínku špiclování a všudypřítomné nejistoty minulého režimu. Památník si zahrál v pohádce Princezna zakletá v čase, kde jsem na něj narazila poprvé, a od té doby jsem se sem chtěla podívat.
Cesta je dobře značená pěšina s občasným přelézáním přes kameny. Určitě není vhodná pro kočárek, ale již chodící děti ji zvládnou v pohodě. Naše nejmladší výletnice se tuto část výletu nesla v nosítku, takže jsme celou trasu prošli za 2 hodiny. V náš květnový víkend u lomů už bylo dost plno, ale stále příjemně. Hlavní letní sezóně bych se určitě zkusila vyhnout...
Zlatý voči |
Vzpomínka na Švejka
Drobných připomenutí vojáka Švejka je Lipnice plná. Však to bylo právě zde, kde Jaroslav Hašek strávil podzim svého života a kde Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války poprvé spatřily světlo světa. V letech 1921–1923 v Lipnici Hašek bydlel, pro zábavu přímo na hradě provázel návštěvníky a do blízké restaurace U české koruny chodil psát. Tu mimochodem stále vedou jeho potomci.
Na hradě Haškovi zůstala věnovaná komůrka s psacím stolem a postelí, o kousek dál má v domku, kde sám bydlel, malé vlastní muzeum.
Komu by to přece nestačilo, tak před několika lety na louce mezi Lipnicí a Dolním Městem přibyla ještě čtvrtá část Národního památníku odposlechu jakožto pocta přímo Jaroslavu Haškovi, pojmenovaná Hlava XXII. Pokud si budete chtít protáhnout cestu i sem, trasa se prodlouží asi o 2 km.
Hrad v Lipnici
Odpoledne jsme strávili na hradě, kde se zrovna konala historická akce Dvůr Elišky Rejčky, takže jsme si kromě prohlídky mohli užít i rytířské souboje, gotické odívání a středověkou hudbu. Aniž bychom to nějak plánovali, podařilo se nám perfektní načasování.
Překvapilo mě, jak nádherný hrad to je! Výstavba započala ve 14. století na popud pánů z Lichtenburka. Následně hrad přešel do vlastnictví Trčků z Lípy, kteří jej rozšířili na mohutnou gotickou rezidenci. Moc se mi líbila citace Jana z Pernštejna (ten je taky na Vysočině, ale na opačném konci), který se nechal slyšet: "Ať se na Pernštejně vždycky staví. Nebude-li se jmíti co na něm stavěti, nechť se něco boří a zase staví." Toto vypovídá i o hradu v Lipnici nad Sázavou, kde si každá generace přidala něco nového.
Hrad má dobře zachovalé interiéry a z ochozu věže se rozprostírá krásný výhled na celou Lipnici, Železné hory a Žďárské vrchy. Prohlédnout si můžete i rozsáhlé podzemí, kde se natáčely například S čerty nejsou žerty, nebo kapli s nástěnnými malbami z počátku 16. století.
Vzhledem k akci, která na hradě probíhala, jsme neměli klasickou komentovanou prohlídku, ale hrad jsme si procházeli po své vlastní ose. Zabralo nám to asi dvě hodiny, a kdyby nás nevyhnal déšť, zdrželi bychom se ještě více.
Další lipnické zajímavosti
Pokud byste v Lipnici správně hledali i zámek, který občas bývá v průvodcích zmíněný, tak ten se nachází přímo v podhradí a dnes v něm sídlí místní ZUŠ, není tedy volně přístupný. Nakouknout ale můžete do kostela sv. Víta, který mě zaujal svým netradičním půdorysem.
Přímo pod hradem pak najdete amfiteátr, kde v létě probíhají koncerty, festivaly a letní kino.
kostel sv. Víta |
Ubytování a gastronomie
V Lipnici a blízkém okolí se nachází hned několik originálních víkendových ubytování. Tiny houses a glamping frčí!
Přímo pod hradem nás nadchla Trafajda, o které jsem před lety četla článek na webu o architektuře a od té doby samozřejmě zapomněla, kde se nachází, takže mě její přítomnost v Lipnici mile překvapila. Trafajda je 100 let stará transformační stanice, ze které namísto zbourání vznikl unikátní pidi domeček s krásným výhledem.
Když jsem ze zvědavosti mrkla na Booking.com, zaujala mě netradičně řešená Chata Lipnice a v blízkém Bratroňově Houseboat U Vodníka, romantické ubytování přímo v zatopeném lomu se soukromým molem a loďkou. My jsme nicméně na výlet vyjeli s roční dcerkou, tak jsme se na noc vraceli domů.
Co se jídla týče, když pominu sezónní stánky, na oběd se dá zastavit buďto v Restauraci pod hradem, nebo v Haškově Restauraci U České koruny. Zvolili jsme druhou jmenovanou, obsluha kmitala a jídlo nám chutnalo. Na výběr byla klasická česká kuchyně.
Jediné, co mě trochu zamrzelo, že v květnovou sobotu nebyla otevřená jediná kavárna nebo cukrárna, kam by se ráno dalo zajít na kávu nebo víkendový brunch, takže když jsem po příjezdu neodbytně toužila po svém ranním kafi, musela jsem si jít koupit plechovku ice coffee do vietnamské sámošky, která jako jediná nezklamala. 😀 Tak snad je to aspoň v sezóně lepší?
lipnický hrad |
Závěrem
Věřím, že Lipnice má velký turistický potenciál. Národní památník odposlechu je moc pěkný, ale uchvátil mě nakonec hlavně hrad, o kterém jsem do té doby neslyšela, a přitom mi přišel rozlohou srovnatelný třeba s Bezdězem nebo Svojanovem. Krásná je i krajina v okolí. Sama nemám Posázaví příliš prozkoumané, a tak se sem budeme určitě ještě vracet. Ze Žďáru to od nás není daleko, a je tam přitom tak pěkně!
Časem bych se o Vysočině ráda rozepsala více, podle toho, jak budeme její jednotlivé části sami poznávat. Okolí domova už jsme prošli důkladně, ale tyhle vzdálené konci nás dosud míjely. Máte nějaký tajný tip, kde se vám líbilo?
Související články:
Na Okoř je cestaStěhování na Vysočinu
Zařazeno v rubrikách:
Lipnici jsme navštívili v květnu 2025, článek je tedy poplatný tomuto období. Odkazy na Booking.com přidávám jako affiliate linky přes program Stay22.
Našli jste ve článku faktickou nebo gramatickou chybu? Upozorněte mě na ni prosím do komentáře, opravím ji pro další čtenáře. Děkuji!
Báro, v Lipnici nad Sázavou jsem byla už před mnoha lety (tak skoro před 25). Znám ale jen hrad, Památník ticha ne, tam bych se chtěla podívat, ale furt to nevychází, i když to nemáme daleko.
OdpovědětVymazatZ té "mé" části Vysočiny mne na první dobrou napadá synagoga v Nové Cerekvi (mám článek na blogu), Pelhřimov je taky hezké město (taky článek na blogu), Křemešník s poutním kostelem a rozhlednou, Polná má taky co nabídnout (články na blogu).A taky zřícenina Orlík u Humpolce, zámek Příseka s muzeem autíček (článek na blogu), Brtnice, zřícenina Rokštejn. Z kaváren pak Cafe Zastávka (Žirovnice), kavárničku v Domě Lipských v Pelhřimově, kavárnu Osmička v Humpolci a v Polné je na náměstí docela fajn cukrárna. Ale ber to s rezervou - já kafe nepiju, takže moje náklonost se odvíjí spíš od zákusků než od kvality kávy :).
Měj se fajn
Stáňo, moc děkuji za tolik super doporučení! 😊 Minimálně Pelhřimov a Polnou prozkoumáme. Lipnici jsme plánovali tři roky, holt někdy to nevychází, i když je cíl nedaleko...
VymazatDěkuji za tip na výlet. Tam se budeme muset taky vypravit. Máme to kousek (Třebíč), a ještě jsme tam nebyli. Ale asi to necháme až na podzim a v sezoně radši ne - davy lidí nás nelákají. Přeji krásné dny,
OdpovědětVymazatEvka