Okoř jsme navštívili už začátkem února, i když fotky můžou působit veskrze jarně. Vesnice Okoř je malebná, pěkně udržovaná, a nabízí posezení s kávou nebo oroseným půllitrem hned na několika zahrádkách.
Mysleli jsme, že si vzhledem k našemu načasování mimo turistickou sezónu Okoř jen z dálky obhlédneme a projdeme se po okolí, ale o to větší bylo překvapení, když jsme našli hrad otevřený. V sezóně hradem provází průvodci, my mimosezónní jsme namísto průvodce obdrželi jen tištěné materiály s historií a popisem jednotlivých částí. Vstup byl možný každou čtvrthodinu.
Okoř byl založený ve 13. století. K první větší přestavbě došlo v polovině 14. století Františkem Rokycanským, který si díky svým konexím mohl dovolit vystavět rezidenci, jež snesla srovnání i s královskými hrady. Od konce 14. století se však majitelé rychle střídali.
Hrad byl několikrát přestavěn s cílem zajistit mu lepší obranyschopnost, přesto byl během třicetileté války (1618–1648) značně pobořen a po ní už jej dobové prameny uvádí jako neobydlený. Koncem 17. století prošel částečnou opravou jezuity, kteří se zasloužili o obnovení svatováclavské kaple, řád však byl roku 1773 rozpuštěn a hrad dále pustl.
Ze spodní části hradu, vybudované koncem 15. století, se do dnešních dnů dochovala jen část opevnění se střílnami, bašta a zbytky první brány. Docela dobře zachovaná je naopak horní část hradu, která je paradoxně starší, a to zejména torzo pětipatrové hranolové věže se zbytky raně gotické kaple, jakožto i pozůstatky obytných paláců a 28 metrů hluboké studny. Na zdech západní části paláce lze dodnes vidět renesanční úpravy, např. sgrafita na fasádě.
Zajímavostí je, že přímo v podhradí stával pivovar. Hradní sklepení u hlavní cesty proto dříve sloužilo ke skladování a chlazení piva.
Líbilo se mi i okolí hradu, zejména kamenný kruh pojmenovaný "Brána jednoho srdce", který údajně dokáže svojí energií léčit. Vznikl roku 2010 a je pěkně vidět i ze samotného hradu:
kamenný kruh |
Oficiálně je hrad otevřený až od dubna, v létě se zde často konají festivaly nebo prohlídky rozšířené o šermířská či divadelní představení. Mile mě potěšilo, že když se krásný slunečný víkend vyvedl už v únoru, správa hradu vyšla návštěvníkům vstříc. A že se nás s myšlenkou procházky kolem Okoře nesešlo zrovna málo!
Ráda se budu do těchto krásných končin vracet, příště třeba na delší výlet kolem Zákolanského potoka a blízkého rybníka. Znáte okolí Okoře?
Okoř v celé své kráse |
Číst dál: výlety v okolí Prahy
Ahoj Baru, na Okoř jsem nikdy nebyla. Tak aspoň takhle teď, s Tebou... Krásné místo. Zdraví Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, děkuji. Okoř jsem měla roky za humny, navštívila jsem jej až letos poprvé.
VymazatMy jsme na Okoři byli tak před 20 lety, takže bych si výlet sem klidně zopákla. A vám tedy vyšlo parádní počasí.
OdpovědětVymazatZ Prahy je to na Okoř opravdu kousek a dokážu si představit, že teď tam ještě nebude tolik návštěvníků jako v letní sezóně. Doporučuji, je to krásný hrad.
VymazatO takhle krásném výletovacím počasí si teď v dubnu můžeme nechat tak akorát zdát :-)
OdpovědětVymazatTo jsou ty dubnové paradoxy... Ale zrovna teď je při pohledu z okna moc hezky! :)
VymazatNádherné fotky❤😊
OdpovědětVymazatMoc děkuji!
VymazatOkoř je krásná, jen jsem čekala cestu do kopce a byla to pohoda :D
OdpovědětVymazatSmileThess
Poloha Okoře mě také překvapila. Přeci jen, hrad postavený v nížině u potoka se u nás moc nevidí. :)
VymazatByla jsem kousek od Okoře a vypadalo to tam moc hezky. :) U těchto hradů mi připadá lepší prohlédnout si je bez průvodce. Je fajn, že bylo otevřeno a mohli jste se podívat, jak to tam vypadá. :)
OdpovědětVymazatJá to mám raději s průvodcem, zvlášť když se sejde menší skupina. Průvodci většinou výklad okoření o zajímavosti, které v tištěných materiálech nenajdeme. Ale zrovna za Okoř jsem byla ráda, už jen že byl otevřený. :)
Vymazat