divadlo Globe |
pohled z Millenium Bridge |
Na protějším břehu řeky jsme pokračovaly přes moji oblíbenou čtvrt, totiž Temple. Své jméno nese po templářích, rytířském řádu založeném ve 12. století, aby chránil poutníky na cestě k Božímu hrobu. Řád od počátku disponoval velkým bohatstvím a právě ve zdejší lokalitě nechal vystavět rozsáhlý chrám s přilehlými budovami, které řádu sloužily jako hlavní sídlo. Kostel se sice zachoval, pro návštěvníky je však těžké se do něj dostat a mně se to ani jednou nepoštěstilo. Když totiž templářský řád ve 14. století zanikl, celý areál připadl právnickým kolejím. I proto je dnes Temple čtvrtí advokátních a notářských kanceláří, a když se sem vydáte o víkendu nebo ve všední den navečer, celý tiše usíná. Šedivé viktoriánské domy jakoby vypadly z Olivera Twista, malebné dvorky a tichá zákoutí, to vše tvoří příjemnou protiváhu k rušným hlavním třídám, na kterých se míhají jeden double decker a černý taxík za druhým.
Templem, resp. návštěvou tamější prodejny potravin, kde jsme si koupily salát a sušenky k večeři, jsme zakončily úspěšný pátek. Spát jsme šly brzy, uchozené a natěšené na víkend.
Na sobotu jsme původně doufaly v návštěvu Harry Potter studií, které se nachází kousek za Londýnem, ale dva měsíce před termínem, kdy jsme začaly výlet plánovat, už jsme nesehnaly lístky. Jako malou náplast jsme se tudíž vydaly aspoň na nádraží King's Cross, kde na nástupišti 9 ³/⁴ na malé čaroděje čekával Bradavický express. My jsme se parního vlaku nedočkaly, proháněl se po Skotské vysočině, zato jsme si zašly do čarodějnického obchodu a okoukly vozík na nástupišti, u kterého stála nekonečná fronta na ikonickou fotku s vlající šálou. Cestovatelský protip: vlaková nádraží v Londýně mívají veřejné záchody zdarma a King's Cross není výjimkou.
Týnka s mašlí Havraspáru |
Tower of London |
Tower začal vznikat už koncem 11. století za vlády Viléma Dobyvatele na místě původního římského opevnění. Do 16. století fungoval jako královský palác, později jako vězení, a to až do konce druhé světové války. Vězněna zde byla například budoucí královna Alžběta I. nebo Guy Fawkes. Kamenné zdi hradu jsou na mnoha místech zdobené rytinami s podpisy a vzkazy vězňů. Mně přišel fascinující do detailu propracovaný astrologický nákres se znameními zvěrokruhu, na fotce níže, který vytesal roku 1561 Hew Draper of Barstow, sám obviněný z čarodějnictví.
Tower byl svědkem mnohých šlechtických poprav. Ty probíhaly přímo v pevnosti, aby nedošlo k pošpinění koruny a zamezilo se veřejným protestům. Vězně do Toweru dokonce nepřiváželi hlavní branou, ale pod rouškou tmy na lodi po Temži, která ve středověku z jedné strany vytvářela přírodní příkop. Významný historický moment byla poprava Anny Boleynové, druhé ze šesti žen Jindřicha VIII., na malém vršku přímo v Toweru.
S pevností jsou neodmyslitelně spojená zvířata. Kdysi zde panstvo pro zábavu chovalo divoké šelmy včetně lvů a ledních medvědů, dnes zde potkáte krkavce, o kterých koluje legenda, že opustí-li Tower, zanikne celé britské království.
Víte, kdo je to "beefeater"? Já si až donedávna myslela, že se jedná jen o značku ginu... Stejně se však přezdívá i hradní stráži Toweru, oficiálně Yeomen Warders. Ti střeží nejen hrad jako takový, ale i britské korunovační klenoty. Označení beefeater zřejmě pochází ze zvýšených přídělů hovězího masa, na které měli elitní gardisté nárok.
Pokud jde o korunovační klenoty, Britové nejsou žádní minimalisté. Snad každá ze zemí Commonwealthu má svou vlastní korunu. Vidět vše pohromadě, tak z diamantů a zlata až oči přechází. U klenotů se nesmí fotit a ani delší dobu zdržovat, vstup je však součástí běžné vstupenky. Byl to zážitek, ačkoliv tu nejdůležitější korunu, kterou na hlavě nosila Alžběta II., jsme s Týnkou neviděly. Zrovna se totiž upravovala na korunovaci prince Charlese, dnes již krále Karla III.
Konec vzdělávací vsuvky. Ke konci prohlídky už jsem se netěšila na nic jiného, než až konečně odpočinu nohám a zakousnu něco k snědku. Na jídlo jsme se zastavily v Subway přímo u Toweru a přemýšlely, zda se nám chce ještě někam jít, nebo už to pomalu otočíme na ubytování. Nakonec zvítězila radost, že se po celém dni na chvíli protrhaly deštivé mraky.
Na mostu Tower Bridge, nacházejícím se hned vedle hradu, zrovna končil londýnský maraton (a ano, jeho trasa vedla naprosto všude a dostat se z jedné strany ulice na druhou byl už ráno pěkný oříšek) a do konce otvírací doby zbývala hodina, což bylo tak akorát na prohlídku expozice, kterou mi doporučila kolegyně.
Tower Bridge |
Tower Bridge je slavný visutý a zároveň zvedací most, jehož výstavba započala roku 1886 a dokončena byla o 8 let později. Představte si, že jen návrhů se sešlo více než 50! Technicky unikátní řešení umožňující průjezd nákladních lodí zůstává funkční až do dnešních dnů.
Systém zvedání mostovek byl původně řízen parními stroji, přičemž pro pěší zůstávaly přístupné zvýšené spojovací lávky. Dnes je zvedání automatické, probíhá zhruba 2x denně, a na lávkách se nachází povedená výstava přibližující historii mostu, jeho technické zázemí a v neposlední řadě si odsud lze užít velmi pěkný výhled na Londýn. Navštívit lze dokonce i původní strojovnu! Prohlídka mostu mi přišla perfektně zpracovaná, dostatečně interaktivní, aby zabavila i děti, a zároveň nezabrala příliš času. I při krátké návštěvě Londýna moc doporučuji.
Báro, já v Londýně nebyla, takže jsem se s tebou ráda prošla. Zvlášť po Tower Bridge - mám spojený s čaji, protože se vyskytuje na spoustě čajových přebalů :)
OdpovědětVymazatAno, neznám ikoničtější symbol čaje Earl Grey. :)
VymazatTaky jsem v Londýně ještě nebyla (nějak mě ta obří města spíš nelákají), ale na podzim bych měla jet do Anglie se svojí kvartou, tak mě to nejspíš dožene :-)
OdpovědětVymazatMaruško, povedený vzdělávací výlet přeji! Jsem zvědavá, kam vás to všude zavede. Jen v Londýně je možností na měsíce...
VymazatTenhle článek jsi vydala úplně přesně do mých natěšených příprav na blížící se návštěvu Londýna! :D Takže moc děkuju za tvoje postřehy a tipy, jdu si je zapsat! Sice už jsem tam 2x byla (2007 a 2009), ale ráda bych prozkoumala nějaká nová místa :)
OdpovědětVymazatA Bit Of Jitt
Jee, tak to se krásně sešlo. Užijte si dovolenou a já zkusím dát co nejdříve dohromady druhý díl.
VymazatTento článek mi naprosto sedl - v pátek letím do Londýna a pořád nemáme s kamarádkou úplně vyladěný plán, co vlastně chceme vidět a stihnout. Prakticky jediné, co máme jasně naplánované, je právě Přírodopisné muzeum :)
OdpovědětVymazatAnother Dominika
Domi, to je krásná náhoda! Přeji vydařené počasí a ať vše klapne. Muzeum stojí za dlouhou frontu na vstup, my pak vevnitř strávili skoro celý den... Na večer doporučuji skočit do divadla. S Týnkou jsme byly na Moulin Rouge muzikálu a odcházely jsme naprosto nadšené. Londýnská kulturní scéna je pecka. Oblečení se v UK do divadla moc neřeší, všichni tam chodí asi jako my do kina, tak s sebou ani není nutné vozit nic extra.
VymazatLovelys photographs of this joyful travel to the city of London. To do this travel and to meet this city is a great, and wonderful experience ever. Have a nice day.
OdpovědětVymazatThank you for the nice comment! Wishing you a lovely day too.
VymazatJá si teda představím courání po městě v dešti - a čekání fronty v dešti, brr - a jsem ráda, že si o tom čtu od počítače :) Ale Tower of London zní zajímavě! A Globe Theater jsem si představovala mnohem větší. Máte moc pěkné fotky ;)
OdpovědětVymazatDěkujeme! Globe nás lákal spíše na divadlo jako takové, ale nakonec zvítězil muzikál Moulin Rouge na Piccadilly.
VymazatDěkuju mco za vzdělávací vsuvku z Toweru - hned jsem se vrátila do školních let, kdy jsme tam se třídou byli na výletě :D Co mi příjde jako super vylepšení jsou ty platební karty v dopravě :) Když si vzpoumínám matně na vyřizování karty tehdy v lOndýně na metro, byl to docela odstrašující zážitek :DDD Takže jsem ráda, že teď už by tento problém byl snadno vyřešen :)
OdpovědětVymazatNa nádraží King´s Cross si moc dobře pamatuju, tam se mi hodně líbilo, i když záchody zdarma si taky napatuju :DDD (teď si připadám jako stará babička srovnávající doby svého mládí s tím, že teĎ je to všechno úplně jinak xDDD)
Ano, přesně, Oyster card byla pro jedno či dvoudenní turisty poměrně problematická. Ty fronty na ni! A v Edinburghu zase ještě před pár lety nešlo platit autobus jinak než kováky odpočítanými na cent přesně, protože mašinka u řidiče, kde jedině se kupovaly, neuměla vracet. Když se sešla větší skupina nebo rodina, tak to byl zážitek pro všechny...
Vymazat