Proč zrovna Istrie? Pro množství historických památek i menší koncentraci turistů. Neznám nikoho, kdo by sem cíleně jezdil, a zatímco jih Chorvatska mám prozkoumaný z rodinných dovolených, Istrie pro mě byla neznámá. Mnozí možná budou mít Istrii zafixovanou jako region s betonovými moly, německými nudaplážemi a studeným mořem. Pach devadesátek už ale odvál čas a z Istrie je perla.
Z Plitviček jsme vyrazily v úterý dopoledne s cílem zastavit se ve vnitrozemí a navečer dojet do Rovinje. Navigace ukazovala 3 hodiny cesty k prvnímu záchytnému bodu, reálně to ale bylo o dost více. Waze nás místo po dálnici táhl po úzkých horských silnicích, které jsem místy projížděla třicítkou a trnula, kdy se v protisměru vynoří auto. Teorie násobit výpočet navigace *1,5, kterou jsme s Editou praktikovaly loni ve Skotsku, se nám osvědčila i pro Chorvatsko. Roadtripy jsou ale hlavně o potěše z cestování jako takového a my jsme si řízení auta i poznávání nové země užívaly plnými doušky.
Namířeno jsem měly do Kotli poblíž města Motovun, ztraceného v zalesněných kopcích. Jen jsme zabrousily dál od pobřeží, ztratily jsme se i my. Nejprve nám zmizel signál na telefonech, pak i GPS navigace. Kotli jsme našly jen díky místním, kteří nás ochotně nasměrovali. Ať žijí papírové mapy a podobnost slovanských jazyků!
Kotli (administrativně spadající pod Buzet) je vesnička o zhruba 15 domech, která dýchá starými časy. Domy jsou zde větší a honosnější než v sousedních vesnicích, dokládající význam Kotli v 18. a 19. století, kdy byli místní známí pro svůj řemeslný um. Potichu jsme procházely poloprázdnou vesnicí a snažily se nerušit pár starousedlíků, odpočívajících před domky na lavičkách.
Kotli |
Podobných vesnic jistě bude v okolí více. V čem je Kotli jedinečné, je hříčka přírody vytvořená řekou Mirna: malá kaskádová jezírka, v nichž se dá koupat, což přitahuje turisty i místní. My jsme přijely až na samém konci léta, a tak byla řeka spíše vyschlá a jezírka poněkud zakalená, i tak to však byl hezký pohled.
Korytem řeky lze přes kameny projít níže, kde se nachází vodopád a starý mlýn, využívaný do roku 1964. Zřejmě bychom zde strávily více času, ale údolí se začalo stahovat v předzvěsti blížící se bouřky. Hromy, zvedající se vítr, černé mraky a první padající kapky. Měla jsem obavu, abychom v případě silnějšího deště vyjely po nezpevněné cestě nazpátek na silnici, a tak jsme výlet po hodině a půl raději zabalily.
Kotli - vodopád a mlýn |
Dobře jsme udělaly! Bouřky jsou ve Středozemí prudké a intenzivní, naštěstí však netrvají dlouho. Jen jsme dojely k Motovunu, musely jsme odstavit auto a počkat, až se to nejhorší převalí a my budeme moct pokračovat - tentokrát už do Rovinje, kde jsme měly domluvené ubytování na další dvě noci.
Ubytované jsme byly v nové zástavbě dál od centra, což byl dobrý tah, protože do starého města bychom s autem stejně nemohly. Po příjezdu jsme s Editou zašly na typicky chorvatskou večeři, sestávající z čevapčiči, opečených brambor a místního piva. Musím se přiznat, že jídlo jsme na dovolené dost flákaly. Restaurace jsou v celém Chorvatsku drahé a neslibují takový gastronomický zážitek, jaký bych za ty ceny očekávala, takže jsme se většinou spokojily jen s čerstvým pečivem a ovocem ze supermarketu.
čevapčiči |
Rovinj je nejkrásnějším městem Istrie a druhým nejnavštěvovanějším letoviskem v celém Chorvatsku, hned po jižanském Dubrovníku. Možná se setkáte spíše s italským přepisem Rovigno - až do roku 1947, než se zformovala Jugoslávie, spadala Istrie pod Itálii.
Rovinj |
Menší město je unikátní pro svou pulzující atmosféru. Dominuje mu zvonice katedrály sv. Eufemie, kolem které se rozrostlo historické jádro. Na věž se dá vylézt, pokud teda máte štěstí a trefíte ji otevřenou. Kostel však zve poutníky až do pozdních večerních hodin. Vznik katedrály se datuje již do raně křesťanského období, přestavba do 18. století. Svatá Eufemie, jejíž tělo leží v sarkofágu napravo od vstupu, byla umučená císařem Diokleciánem pro svoji křesťanskou víru. Dnes je patronkou města a její zlatá socha zdobí vrcholek zvonice.
Katedrála v Rovinji |
Když večer Edita odpadla, vyplížila jsem se z apartmánu a jala se prošmejdit historickou část města. Rovinj je překrásná a příjemně živá. Jak normálně nemám ráda davy lidí, zde mi návštěvníci nevadili. Ve starých domcích se nachází prodejny suvenýrů a dárkových předmětů, galerie, restaurace i bary. Ve vnitřních prostorách sice bylo nutné nosit roušky, ale venkovních posezení se žádná větší koronavirová omezení v srpnu ještě netýkala.
Související články:
předchází: Plitvická jezera
následuje: Roadtrip Istrií 2/3
Rovinj za soumraku |
Já Chorvatsko vůbec neznám (letecký zájezd k moři ještě v době Jugoslávie se nepočítá), takže jsem se ráda koukla...
OdpovědětVymazatHezký den
Chorvatsko je krásné. Zdaleka není jen o plážích a autokempech. :)
Vymazatnádherné fotky, vypadá to tam úplně pohádkově :) já v Chorvatsku nikdy nebyla, ale moc si přeji tam jednou jet ♥
OdpovědětVymazatMelissa Hartford | lifestyle & fashion blogger
Instagram
Chorvatsko nepatří mezi žádné nedosažitelné destinace, tak snad se ti sen brzy splní! :)
VymazatVyzerá to tam čarovne, verím, že to miesto dýcha skvelou atmosférou :)
OdpovědětVymazatWhat A Fancy World
Ano, Rovinj je moc hezká a právem do ní směřuje tolik návštěvníků.
VymazatTo je krása, prostě moře, výlety a léto, jak mě mrzí, že už je to letos zase za námi! V Chorvatsku jsem byla několikrát jako malá, ale moc se mi líbí a jednou bych si ho také chtěla takto procestovat :)
OdpovědětVymazatJá se těším, že se někdy podívám i do Dubrovníku - ten mi letos nevyšel. Chorvatsko je fakt pěkné a z Česka je i ta cesta příjemná...
VymazatTak tady muselo být opravdu krásně :-)
OdpovědětVymazatno nádhera to se někdo měl :)) zavidím :))
OdpovědětVymazatPříjemné vyprávění, vypadá to lákavě! Já nikdy vlastně nebyla v teplých krajích u moře, ani jsem se ještě nekoupala v moři, pokud nepočítáme brouzdání se v severním oceánu u Newcastlu :D. Problém je, že nemám ráda horko a delší cestování autem nebo autobusem mi nedělá vůbec dobře na žaludek. Ale přesto bych někdy ráda zažila dovolenou u moře, aspoň jednou.
OdpovědětVymazatCo zkusit něco letecky? Bulharsko se létá běžně, jih Chorvatska (Dubrovník) taky. A lze se vydat v červnu nebo září, aby se člověk vyhnul těm největším vedrům. Teď hlavně, aby byly brzy otevřené hranice...
Vymazat